IV Zlot Elektronicznych Fanatyków '96 w Piszu

Zlot odbył się jak poprzedni w małej mazurskiej miejscowości Pisz. Trwał trzy sierpniowe dni 8-10.08.96 (czwartek, piątek, sobota). Wstęp na wszystkie imprezy był bezpłatny. Tym razem zabrakło nagród od głównych organizatorów. Za to fanklub GENERATOR w osobie Ziemka Poniatowskiego mimo, że jako taki nie był organizatorem zorganizował losowanie pewnej ilości płyt. Zlot był dla mnie o tyle szczególny, że wystąpił na nim muzyk z mego rodzinnego miasta Siemianowice Józef Skrzek. W ogóle zanotowano największą w historii zlotów frekwencję tzn. około 900 osób na koncertach.

Koncertów było sporo jak na tak krótką imprezę (poniżej program). Jak można było się spodziewać nie zawiódł Władysław Komendarek, który tak się podobał, że zagrał kilka bisów wśród których należy wyróżnić interpretację elektroniczną historycznego utworu zespołu King Crimson "Na dworze karmazynowego króla" (On The Court of The Crimson King). Takie coś usłyszałem po raz pierwszy w życiu. Żeby muzyk elektroniczny zagrał nagranie czysto rockowe to mi się w głowie nie mieści. Cóż skoro nie zostało to w żaden sposób utrwalone. Chłopcy nawet nagrywali, ale w drodze im się taśma skasowała. Może więc na następnym koncercie usłyszymy to jeszcze raz. A może kiedyś pojawi się to na studyjnej płycie Gudonisa. Szczerze mówiąc nie sądzę jako, że na płytach można usłyszeć tylko znikomy procent tego czym muzyk może się poszczycić. A na koncertach jest nie do pobicia. Dotarł także ze Szwajcarii Tomasz Gruberski, któremu w drodze na poprzedni zlot skradziono sprzęt. Aż się zdziwiłem, że tak szybko zebrał nowy. Józef Skrzek jak można było się spodziewać zagrał głównie wykorzystując tradycyjne brzmienie analogowe tzn. syntezator Moog'a. Poza tym popisał się niezłą wokalizą. Inny, który wzbudził owacje publiczności to Daniel Bloom. Kiedy mogłem posłuchać jego wypowiedzi na konferencji prasowej nie spodziewałem się, że tak przypadnie do gustu fanatykom elektronicznego rocka. Choć właściwie to nie dziwne bo zagrał całkiem na żywo w odróżnieniu od niektórych odtwarzających brzmienia przynajmniej częściowo przy użyciu sekwencera. Artysta ma do zaoferowania muzykę zbliżoną do niedoścignionego Tangerine Dream. Następny koncert (w kolejności całkiem losowej) Sławomira Sikory też zaskoczył mnie nieco. Kiedy grał na III-cim ZEF'ie wydawało mi się, że to wszystko co ma do powiedzenia. A tutaj zagrał całkiem nowe utwory sprawiające przeciwne wrażenie. Kolejną indywidualnością był Artur Lasoń. Na swoje życzenie zagrał w sali kinowej. To chyba dobrze bo przy takiej spokojnej muzyce trzeba skupienia, którego nie sposób osiągnąć w pełnym słońcu, które o tej porze grzało niemiłosiernie. Zgodnie ze swoją tradycją zakończył koncert wymykając się nim jeszcze muzyka przestała brzmieć. Oprócz muzyki elektronicznej zagrał na gitarze i zaśpiewał jedną z własnych tantr (czy jak im tam). Artur mówił zresztą na konferencji, że gdyby mógł zrezygnowałby z wszelkich instrumentów na rzecz swojego głosu. Niestety na razie nie jest w stanie tego zrobić. Może dobrze bo wtedy nie zagrałby nam swojej muzyki o medytacyjnym charakterze. Koncertowi towarzyszył pokaz oświetlenia scenicznego zsychronizowanego z muzyką dobywającą się z głośników. Muzyk wykorzystał możliwość mieszania barw. To wszystko przygotował sam. Byli także Bernd Schulte (Xylvanya) z Niemiec, Korneliusz Matauszek z Gliwic, Konrad Kucz, Andrzej Wolski (EQ). Nie dotarł Tomas Schäfer z Niemiec. Zlot gościł również Telewizję Polską w wyniku czego 27 sierpnia w TVP można było również zobaczyć i usłyszeć krótką relację z tego zlotu.

Pokazy wideo. Jarosław Ziembicki w dwuczęściowym pokazie przedstawił sylwetki dwóch klawiszowców: Keith'a Emerson'a z „Emerson, Lake & Palmer” (walczy z moogiem, brr...) i Rick'a Wakeman'a z „Yes”. Były też filmy video „Zoning” i „Night Mare” z muzyką Tangerine Dream, na których jednak oczy mi się zamykały z powodu ciemności, niewyspania (podróż) i właściwie kompletnie ich nie pamiętam. Oprócz tego pamiętny koncert Tangerine Dream z Warszawy "Poland".


Program ramowy zlotu w układzie tematycznym


Program ramowy zlotu w układzie czasowo-przestrzennym


Imprezy towarzyszące: